Usuwanie Windows Genuine Advantage

     Windows Genuine Advantage (WGA) jest programem Microsoftu służącym do sprawdzania legalności systemu operacyjnego tejże firmy. Test autentyczności systemu odbywa się w trybie on-line podczas dostępu do usług Microsoftu, m. in. Windows Update oraz Microsoft Download Center. Obecnie Windows Genuine Advantage obsługuje systemy Windows 2000 Professional, Windows XP (tylko wersję 32 bit.), Windows Vista, Windows 7.

     Wprowadzenie WGA w czerwcu 2005 r. wywołało wiele kontrowersji, ponieważ w przypadku wykrycia nielegalnej kopii systemu program wyświetla powiadomienia o tym fakcie, początkowo co kilka godzin, później stale. Wielu użytkowników oprogramowania giganta z Redmond zarzucało, iż Windows Genuine Advantage narusza m.in. przepisy zabraniające rozpowszechniania spyware'u, a Microsoft nie udostępnia użytkownikom informacji koniecznych do zrozumienia zasad działania WGA i rozpowszechnia go, jako krytyczną aktualizację.

     Powstało wiele możliwości usunięcia denerwujących monitów. Nawet Microsoft wydał instrukcję, jak bezpiecznie pozbyć się irytującego programu.

     W tym celu uruchom wiersz poleceń, wpisz Regsvr32 %Windir%\system32\LegitCheckControl.dll /u i zatwierdź (polecenie to wyrejestruje bibliotekę LegitCheckControl.dll). Zrestartuj komputer.

     Otwórz folder %Windir%\system32 i usuń z niego następujące pliki: LegitCheckControl.dll, WgaLogon.dll, WgaTray.exe. W przypadku braku plików należy włączyć wyświetlanie plików ukrytych i systemowych. Jeżeli pliki nie dają się usunąć, możesz skorzystać ze specjalnego programu przeznaczonego do tego celu, np. darmowej aplikacji Unlocker.

     Następnie uruchom edytor rejestru i usuń klucze:

     Teraz ponownie uruchom komputer.

     Ponownie otwórz edytor rejestru i sprawdź, czy nie ma w nim pozostałości po mechanizmie Windows Genuine Advantage, np. kluczy:

     Jeśli w rejestrze nie znajdują się powyższe zapisy, to znaczy, że poprawnie usunąłeś Windows Genuine Advantage.

     Korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest przestępstwem. Przedstawione tutaj materiały mają wyłącznie charakter edukacyjny. Kto nabywa albo przyjmuje, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przedmiot będący nośnikiem programu komputerowego rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)).

     

Artykuł opracowano na podstawie: